We are a leading of stainless steel 304 round pipe, 304l round erw stainless steel pipe and 304l round seamless stainless steel pipe from Ahmedabad, India.
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Nominal Size (NB) | ½ Inch to 2 Inch |
| Wall Thickness | SCH 5, SCH 10, SCH 20, SCH 40 |
| Type | ERW / Seamless |
| Shape | Round |
| Length | 6 Mtr (20 ft) |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM A312 |
Stainless Steel 304 Round Pipe supplied by Innovative Corporation is known for excellent corrosion resistance, smooth surface finish, and long service life. These pipes are widely used in industrial pipelines, fabrication, and structural applications where strength and durability are required.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 21.3 mm |
| Schedule | Schedule 5 |
| Grade | 304L |
| Manufacturing Method | ERW |
| Pipe Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Pipe Length | 6 m |
| End Finish | Plain End |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 2 inch (50NB) |
| Wall Thickness | Sch 40s |
| Thickness | 1.5 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Length | 6 Mtr (20 ft) |
| Finish | Polished |
| Grade | 304L |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Amrat Chaudhary (CEO)
Innovative Corporation
Ground, Shed 02, Shree Rajeshwar Steel Complex - B, Ajod Dairy Marg, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India