79% Response rate
Pioneers in the industry, we offer stainless steel 316 matt finish coil from India.

₹ 168 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5mm to 3mm |
| Grade | 316 |
| Width | 1250 mm |
| Finish | Matt |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Hot Rolled |
| Hardness | Full Hard |
| Coil Weight | 3000 kg |
| Coil Inner Diameter | 450 mm |
Innovation Corporation provides SS 316 Matt Finish Coils with elegant non-reflective appearance. These coils are widely used in interior decoration, high-end furniture, and architectural designs where both strength and aesthetics are required.
Amrat Chaudhary (CEO)
Innovative Corporation
Ground, Shed 02, Shree Rajeshwar Steel Complex - B, Ajod Dairy Marg, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India